Punkty pomocy prawnej

Punkty pomocy prawnej. Co warto o nich wiedzieć?

Zdarzają się sytuacje, kiedy potrzebujemy pomocy prawnej. Zanim jednak udamy się z tym kłopotem do adwokata czy radcy prawnego, wartko skorzystać z punktów pomocy prawnej, które znajdziemy w wielu miejscach w całej Polsce. Czym są takie punkty, co oferują i kiedy warto się do nich udać? Sprawdzamy to specjalnie dla Ciebie.

Punkty pomocy prawnej – co to jest?

Punkty pomocy prawnej to miejsca, gdzie możemy uzyskać nieodpłatną pomoc prawną. System został wprowadzony na mocy ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 roku, a początki jego działania przypadają na 2016 rok. Od 1 stycznia 2019 roku w punktach pomocy prawnej uzyskamy także pomoc z zakresu poradnictwa obywatelskiego i mediacji.

Czym zajmują się punkty pomocy prawnej? Przede wszystkim ich głównym celem jest wskazanie osobie prawnej rozwiązania jej problemu prawnego. Bardzo ważnym aspektem jest także ten informacyjny – to właśnie w punkcie pomocy prawnej osoba zainteresowana poradą zostanie poinformowana o wszystkich przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających obowiązkach. Doradcy pomogą także sporządzić projekt pisma, np. z zakresu zwolnienia od kosztów sądowych. Musisz przygotować pismo procesowe? Punkt pomocy prawnej udziela porad w szerokim zakresie, jednak w rozwiązaniu tego problemu będzie musiała pomóc Ci wybrana wcześniej kancelaria.

Kogo spotkamy w punktach pomocy prawnej?

Punkty pomocy prawnej prowadzone są przez specjalistów w swojej branży – adwokatów, radców prawnych i organizacje pozarządowe. W takich punktach porad z zakresu prawa mogą udzielać także:

  • Doradcy podatkowi – jednak z ograniczeniem pomocy do sfery swojej działalności, czyli w tym przypadku prawa podatkowego. Nie mogą oni doradzać w sprawach podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • Osoby o odpowiednich kwalifikacjach – w punktach pomocy prawnej doradzać mogą także osoby o odpowiednim wykształceniu (studia prawnicze z tytułem magistra, a także zagraniczne studia prawnicze uznawane w Polsce), a także takie z co najmniej 3-letnim doświadczeniem w wykonywaniu czynności wymagających wiedzy prawniczej. Doradcy nie mogą być karani za przestępstwo skarbowe bądź umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego.
punkty pomocy prawnej